PODZIMNÍ AROMATERAPIE

Podzim jako pozvánka do lékárny? Nikoliv!

"Po létě přichází podzim"
Letošní léto bylo velmi rozmarné a nabízí se otázka: "..a co můžeme čekat od podzimu?"
Tak to snad opravdu ví jen Bůh… podzim
Předpovědi počasí už příliš nevychází, ty dlouhodobé už vůbec ne. Věřme však tomu, že -podle starých tradic - po létě přijde podzim.
Ať bylo léto jaké bylo, naše těla i celá příroda byla na vrcholu své aktivity. Sport, slunce, výlety, cestování… Užili jsme si dosyta všeho, a teď nastává doba pro regeneraci!

Dopřejme tělu odpočinek, relax a naši laskavou pozornost. Potřebuje naši pomoc, aby mělo sílu, zdraví a přirozenou schopnost, zdárně přežít období podzimních plískanic a psího počasí..
S podzimem často přichází otázky, které nám podsouvá okolní – často mediální svět. Za kdejakým rohem číhá chřipková epidemie nebo aspoň záludný vir či bakterie! Lidi, třeste se, bojte se a braňte se!!!
Očkování, vitamíny, spousty peněz za podpůrné preparáty a hlavně STRACH! Čím větší je strach, tím větší je útrata za zázračné přípravky a léčiva, které nás určitě zachrání!
OMYL ! NEZACHRÁNÍ..
Lidi milí, my si můžeme tolik pomáhat sami!
Zamysleme se nad radami našich babiček a kouzelných víl z pohádek. Bylinky, pohlazení, laskavé slovo a povzbuzení. Máme co dohánět, na to už naše vyspělá civilizace jaksi pozapomněla… někam se začal vytrácet zdravý selský rozum a otevřené srdce..

Naše zdraví je odrazem imunitního systému a našeho psychického rozpoložení.
Všechno co je tělu cizí a nepřirozené, ho pomalu ale jistě oslabuje a vyčerpává..
Dopřejme mu proto přirozenou péči (péče o tělo a pokožku bez chemických přísad, se kterými si tělo neumí poradit), zdravou stravu, pravidelný pitný režim ( ne chemikálie v podobě přitažlivých vůní, barev, chutí, případně cen), .dostatek pohybu a dostatečný odpočinek... možná vás překvapí, jak rychle nabere dech!
Dejme našemu tělu to, co je mu přirozené. Je to jeho nejsilnější volání, které však slyší jen ti, kteří opravdu naslouchají. Ti kteří nechtějí, neslyší, nebo neví, že mají naslouchat, potom bohužel často plní čekárny obvodních, speciálních, či jiných lékařů.
Více léků, více lékařů, více vylekaných pacientů, více nemocí..

Pokud se vrátím k otázce "nebezpečného období podzimu", jak vidno, potřebná, výše uvedená léčiva, v lékárnách nekoupíte.
Existuje mnoho alternativních způsobů, metod i terapií. Mnohdy však odpočinek, hrnek bylinkového čaje, pořádná duchna a laskavé slovo udělají divy.

Přestože je alternativní léčení mou přirozenou cestou, klasické medicíny si velmi vážím a jsem ráda, že může v dnešní době mnohým lidem velmi pomáhat a zachraňovat životy.
Opravdu si však myslím, že je hlavně na nás, abychom si své zdraví střežili, hýčkali a zasloužili se sami.. A to v jakémkoliv ročním období.

Z mé, převážně aromaterapeutické praxe, mohu doporučit pár typů, kterými můžeme podpořit již zmíněné "podzimní" rady.

K posílení imunitního systému doporučuji jemně masírovat chodidla po celé ploše (lžíce rostlinného oleje s 3 -5 kapkami éterického oleje), v případě nachlazení, kašle, bolestí krku, vetřít pár kapek vytvořené směsi na hrudník, mezi lopatky, na krk.
Koupele v aromaterapeutických koupelových olejích, masáže, zábaly, aromalampičky, odpařovače.
Z éterických olejů můžeme vytvořit směs (nejlépe po poradě s odborníkem nebo po pečlivém nastudování), případně použít éterické oleje samostatně.
Eukalyptus – podpora imunity, prevence, rýma, nachlazení, kašel,slabost., únava, snižuje horečku, zmírňuje bolest v krku
Tymián – velmi silná podpora imunity, záněty v krku
Borovice – kašel, astma, uvolňuje dutiny, odhleňuje, imunita
Máta peprná – podporuje vykašlávání, uvolňuje dýchání, snižuje horečku
Litsea-cubeba – antiseptický účinek – vhodný do aromalamp a odpařovačů v době epidemíí
Čajovník – antiseptický, antibakteriální, nemoci horních cest dýchacích
Citron, grep, pomeranč – antiseptické, podporují dýchání, dodávají optimismus, čistí vzduch, Skvělé do směsí
Levandule – zklidnění, regenerace, astma, alergie, kašel, přináší klidný spánek.

Pro využití správných účinků aromaterapie je důležitý výběr kvalitních éterických olejů a vhodná koncentrace EO pro masáž či koupele (na 20ml neutrálního masážního nebo koupelového oleje je dostačující množství 5-6 kapek éterického oleje, nebo jejich směsi) V nabídce AKH je možné nalézt jak velmi kvalitní éterické a rostlinné oleje, tak hotové preparáty pro prevenci i podporu samotného léčení.

Přeji všem nádherné podzimní dny!
Plné zdraví, síly, optimismu a voňavého pohlazení

„Dovolme aromaterapii, ať vstoupí do našich životů a královsky nás hýčká….“

Sylvie Králová